AKTUALNOŚCI

04-12-2020

ZUS na III Ogólnopolskiej Konferencji z cyklu „Nietypowe Stosunki Zatrudnienia”: Gmina Krośniewice

ZUS na III Ogólnopolskiej Konferencji z cyklu „Nietypowe Stosunki Zatrudnienia”

3 grudnia odbyła się Ogólnopolska Konferencja pod honorowym patronatem m.in. prof. Gertrudy Uścińskiej - Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zorganizowana przez Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia działającym przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Z uwagi na trwającą pandemię konferencja została zorganizowana w trybie zdalnym przez aplikację ZOOM. W konferencji wzięło udział 165 uczestników. Tematem tegorocznej konferencji było „Zatrudnienie tymczasowe jako nietypowa forma świadczenia pracy – szanse i zagrożenia”.

Od dwóch dekad obserwujemy znaczny wzrost liczby pracowników korzystających z niestandardowych form zatrudnienia: praca na czas określony, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, samozatrudnienie, praca sezonowa, praca freelancerów, a ostatnio także praca na platformach cyfrowych. […] Rozwiązania te są jednak nadal traktowane jako nietypowe i są najczęściej mniej korzystne dla zainteresowanych od postanowień standardowej umowy o pracę […]. Dlatego też niezwykle istotne jest zadbanie o ochronę prawną i socjalną osób pracujących w sposób niestandardowy, a także o higienę i bezpieczeństwo pracy – powiedziała w czasie spotkania prof. Gertruda Uścińska, Prezes ZUS.

W czasie konferencji, referat na temat „Naruszenia przepisów ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych z perspektywy ZUS” wygłosiła dr Joanna Ceglarska z I Oddziału ZUS w Łodzi, która zwróciła uwagę, na limity okresu zatrudniania u danego pracodawcy-użytkownika, czyli tego, który korzysta z pracy pracownika zatrudnionego w Agencji Pracy Tymczasowej. - Jeśli te limity zostaną przekroczone, właściwym płatnikiem składek będzie pracodawca użytkownik jako właściwy pracodawca, a nie Agencja Pracy Tymczasowej, analogicznie jak w sytuacji nieuczciwego outsourcingu. – powiedziała dr Joanna Ceglarska.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS,
województwa łódzkiego