AKTUALNOŚCI

24-03-2021

W sanatorium z ZUS od 15 marca: Gmina Krośniewice

W sanatorium z ZUS od 15 marca

Wyjazdy na rehabilitację leczniczą Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił 15 marca br. W pierwszym tygodniu działania ośrodków ZUS, rehabilitację powinno rozpocząć 240 osób z województwa łódzkiego. Żeby skorzystać z wyjazdu, należy jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Z rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym, skorzystać mogą osoby aktywne zawodowo, zagrożone utratą zdolności do pracy, jeżeli istnieje szansa, że po rehabilitacji ją odzyskają.

W pierwszej kolejności, na rehabilitację kierowane są osoby, które powinny ukończyć ją jak najwcześniej z uwagi na kończące się świadczenie, to jest osoby, które przebywają na zasiłku chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym lub rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy oraz osoby, których czas oczekiwania na rehabilitację jest najdłuższy – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Osobie, która została skierowana na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym, ZUS przekaże zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację wraz z ulotką informacyjną. Takie zawiadomienia dostaną również te osoby, które otrzymały je wcześniej, a ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogły z nich skorzystać.

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dlatego przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego konieczne jest wykonanie testu. O zleceniu wykonania testu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny – informuje rzeczniczka.

Taki test jest bezpłatny. Aby go wykonać należy zgłosić się do punktu pobrań nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.

Na badanie należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem oraz zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. O wyniku testu poinformuje telefonicznie ośrodek rehabilitacyjny, dlatego ważne by we wniosku o rehabilitację wpisać aktualny numer telefonu, a jeśli się zmieni, poinformować o tym ZUS i ośrodek rehabilitacyjny.

Co ważne, nie należy planować wyjazdu zanim ośrodek nie poinformuje o negatywnym wyniku testu. Osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji muszą pozostać w domu. Ci, którzy nie mogą jechać na rehabilitację powinni poinformować o tym ZUS i powinni zrobić to jak najwcześniej. Jeśli będziemy z tym zwlekać, nikt już z tego miejsca nie skorzysta, a oczekujących na rehabilitację nie brakuje – dodaje rzeczniczka.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa łódzkiego

attach_file Załączniki