Gospodarka

20-05-2020

Tarcza Antykryzysowa z łódzkich oddziałów ZUS na 171 mln zł.: Gmina Krośniewice

Tarcza Antykryzysowa z łódzkich oddziałów ZUS na 171 mln zł.

Do tej pory w województwie łódzkim w ramach wsparcia dla przedsiębiorców, ZUS wypłacił łącznie 181 mln zł, w tym ok. 35,5 tys. tzw. postojowych na łączną kwotę 71 mln zł oraz ponad 56 tys. firm zwolnił z opłacania składek za marzec, w kwocie ponad 110 mln zł.

W całym kraju, postojowe przekazano na konta ponad 600 tys. osób w wysokości ok. 1,2 mld zł . Środki trafiły na konta samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych. ZUS wypłaca już postojowe dla osób, które wystąpiły o świadczenie kolejny raz.

„Wykonujemy gigantyczną pracę, przyjęliśmy ponad 2,6 mln wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. To są czynności wykonywane w nadzwyczajnym trybie. W trzy tygodnie musieliśmy przygotować systemy informatyczne i przemodelować organizację. Przez ostatnie dni Zakład pracuje dniami i nocami, żeby jeszcze bardziej przyspieszyć wypłatę tych świadczeń” – podkreśla prezes ZUS.

ZUS zachęca, aby wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej składać drogą elektroniczną (za pomocą Platformy Usług Elektronicznych). To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia.

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się.

W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie obowiązuje warunek granicznej kwoty przychodu. Z kolei ze świadczenia postojowego mogą skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub w marcu bieżącego roku.

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa łódzkiego 

 

attach_file Załączniki