KROŚNIEWICE W BUDOWIE: STRATEGICZNE PROJEKTY NA PÓŁMETKU

Gmina Krośniewice dynamicznie rozwija swoją infrastrukturę, realizując dwa kluczowe projekty współfinansowane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Prace przy przebudowie stadionu...
Informujemy, że w związku ze stwierdzeniem ogniska choroby zakaźnej – wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), w miejscowości Skłóty, w gminie Krośniewice Wojewoda Łódzki ustanawia na terenie Gminy Krośniewice obszary...
W związku z występowaniem ognisk ptasiej grypy u dzikiego ptactwa na terenie Polski, przypominamy o konieczności zachowania szczególnych środków ostrożności. Ptasia grypa, choć rzadko przenosi się na ludzi, stanowi...
Z przyjemnością informujemy, że Gmina Krośniewice podpisała umowę z Województwem Łódzkim na realizację zadania „𝐀𝐬𝐲𝐬𝐭𝐞𝐧𝐭 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐢𝐬𝐭𝐲 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐲 𝐳 𝐧𝐢𝐞𝐩𝐞ł𝐧𝐨𝐬𝐩𝐫𝐚𝐰𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢𝐚̨” – resortowego programu 𝐌𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐫𝐚 𝐑𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐲, 𝐏𝐫𝐚𝐜𝐲 𝐢...
Kasa Urzędu Miejskiego w Krośniewicach jest czynna w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 8:00 - 13:30; w środy w godz. 8:00 - 14:30 oraz w piątki w godz. 8:00 - 12:30
Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce wynosi już niemal 1 mln 112 tys. osób. W województwie łódzkim, od końca maja do końca września br. liczba ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców wzrosła o 1,1 tys. osób i wynosi ponad 70,1 tys. osób. Najwięcej jest obywateli z Ukrainy, Białorusi i Gruzji.
W stosunku do maja najwięcej ubezpieczonych przybyło z Białorusi. Odnotowaliśmy wzrost o 232 osoby. Białorusini, to druga najliczniejsza nacja w naszym regionie i na koniec września mieliśmy 5,5 tys. ubezpieczonych osób z tego kraju. O ponad 100 osób wzrosła też liczba ubezpieczonych z Wietnamu, Nepalu i Indii. Na koniec września w Łódzkiem ubezpieczonych obywateli z Wietnamu było ponad 730 osób, z Nepalu –555 osób i z Indii ponad 1,4 tys. osób. Przybyło nam też ok. 70 osób z obywatelstwem kazachskim i w ten sposób liczba osób z tego kraju wzrosła na koniec września do 333.
Choć najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w naszym województwie pochodzi z Ukrainy, bo 50 tys., to jednak jest ich o 300-u mniej niż było w maju. Ubyło nam też obywateli Mołdawii. Niemal o 50 osób mniej niż w maju, na koniec września było ich 770. Mniej więcej na tym samym poziomie co w maju znajdujemy obywateli z Gruzji. Na koniec września przybyło 35 osób z tego kraju. W sumie było ich niemal 2060.
W województwie łódzkim pracują i odprowadzają składki do ZUS także przedstawiciele m.in.: Filipin – 639 osób, Indonezji – ok. 800 osób, Bangladeszu – 286 osób oraz Włoch, Kolumbii, Azerbejdżanu – z każdego z tych państw ponad 200 osób, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec i Bułgarii – tu z każdego z tych państw ponad 100 osób.
Na terenie województwa łódzkiego najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców podlega pod I Oddział w Łodzi – niemal 38 tys., następnie pod II Oddział w Łodzi – ok. 17,6 tys. oraz pod Oddział w Tomaszowie Mazowieckim – ponad 14,6 tys. osób.
Na terenie żadnego z oddziałów nie odnotowano ubezpieczonych np. z Andory, Aruby, Brunei, Czadu, Czarnogóry, Grenady, Islandii, Kataru, Madagaskaru czy Panamy.
Cudzoziemcy najczęściej zatrudniani są jako pracownicy. Z tego tytułu w Łódzkiem ubezpieczonych jest 36,6 tys. osób. Swoją własną działalność prowadzi natomiast 1765 obcokrajowców. Do najbardziej przedsiębiorczych należą przedstawiciele Ukrainy – ok. 800 prowadzących działalność, Białorusi – 250 przedsiębiorców oraz Armenii – 65 prowadzonych działalności. Pozostałe osoby świadczą pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, lub też mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
Cudzoziemcy pracujący w Polsce i objęci ubezpieczeniem emerytalno-rentowym, odprowadzają składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przez co mają też wpływ na jego stabilną kondycję.
![]() |
Głos-265.mp3 | mp3 | 3,19 MB |