KROŚNIEWICE W BUDOWIE: STRATEGICZNE PROJEKTY NA PÓŁMETKU

Gmina Krośniewice dynamicznie rozwija swoją infrastrukturę, realizując dwa kluczowe projekty współfinansowane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Prace przy przebudowie stadionu...
Informujemy, że w związku ze stwierdzeniem ogniska choroby zakaźnej – wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), w miejscowości Skłóty, w gminie Krośniewice Wojewoda Łódzki ustanawia na terenie Gminy Krośniewice obszary...
W związku z występowaniem ognisk ptasiej grypy u dzikiego ptactwa na terenie Polski, przypominamy o konieczności zachowania szczególnych środków ostrożności. Ptasia grypa, choć rzadko przenosi się na ludzi, stanowi...
Z przyjemnością informujemy, że Gmina Krośniewice podpisała umowę z Województwem Łódzkim na realizację zadania „𝐀𝐬𝐲𝐬𝐭𝐞𝐧𝐭 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐢𝐬𝐭𝐲 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐲 𝐳 𝐧𝐢𝐞𝐩𝐞ł𝐧𝐨𝐬𝐩𝐫𝐚𝐰𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢𝐚̨” – resortowego programu 𝐌𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐫𝐚 𝐑𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐲, 𝐏𝐫𝐚𝐜𝐲 𝐢...
Kasa Urzędu Miejskiego w Krośniewicach jest czynna w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 8:00 - 13:30; w środy w godz. 8:00 - 14:30 oraz w piątki w godz. 8:00 - 12:30
Dlaczego warto wykonać badanie cytologiczne?
Rak szyjki macicy dotyczy nawet 10% kobiet.
Wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje niemal 100% szans na wyleczenie.
Regularne badanie cytologiczne pozwala na wykrycie zmian przednowotworowych na wczesnym etapie i rozpoczęcie leczenia.
Kiedy możesz skorzystać z programu?
Jeśli masz od 25 do 64 lat.
Jeśli w ciągu ostatnich 3 lat nie miałaś badania cytologicznego w ramach NFZ.
Badanie wykonasz bez skierowania!
Pamiętaj!
Kobiety młodsze i starsze również mogą wykonać badanie cytologiczne – bezpłatnie i bez skierowania, poza programem profilaktycznym.
Gdzie wykonać badanie?
W każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ.
Listę gabinetów znajdziesz pod adresem: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne
Jak przygotować się do badania?
Najlepiej przyjść na badanie tuż po miesiączce, maksymalnie 4 dni po jej zakończeniu.
Wstrzymaj się od współżycia przez kilka dni przed badaniem.
Nie przyjmuj leków dopochwowych przed badaniem.
Nie czekaj! Zrób badanie, które może uratować Ci życie.
Obejrzyj, jak wygląda badanie cytologiczne krok po kroku:
Informacja Łódzkiego NFZ.
Rak szyjki macicy jest obecnie trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet na świecie. Regularnie wykonywana cytologia pozwala wykryć zmiany przedrakowe, zanim rak wejdzie w stadium inwazyjne.
W 2024 roku cytologię zrobiło tylko 11 % kobiet w Łódzkiem.
Większość kobiet dowie się, że jest zdrowa i na ponowne badanie zostanie zaproszona za 3 lata. Rak szyjki macicy wcześnie wykryty jest w 99% uleczalny.
Kto może skorzystać z badania
W programie mogą wziąć udział kobiety w wieku 25 – 64 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie robiły badania cytologicznego w ramach NFZ. Skierowania na badanie nie jest potrzebne, badanie można wykonać w każdej poradni ginekologicznej z umową z NFZ.
Bezpłatną cytologię można wykonać bez względu na wiek także poza programem profilaktycznym w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ.
Warto wiedzieć
Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Europie. W Polsce na ten nowotwór najczęściej zapadają kobiety po 60. roku życia. Rośnie również liczba zachorowań u młodszych kobiet (od 35. do 40. roku życia).
Szczepienie przeciw HPV
Nowotwór szyjki macicy jest wywoływany przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim potencjale rakotwórczym. Wirus jest przenoszony drogą płciową.
Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym związanym z tym nowotworem. W Polsce każde dziecko od 9 do 18 r.ż. może zostać zaszczepione bezpłatną szczepionką przeciw HPV.