AKTUALNOŚCI

Grafika dekoracyjna - Ogłoszenie Burmistrza Krośniewic
16-05-2025

Ogłoszenie Burmistrza Krośniewic z dnia 16.05.2025 r. o przystąpieniu do sporządzenia „Planu ogólnego miasta i gminy Krośniewice”

Burmistrz Krośniewic zawiadamia o podjęciu przez Radę Miejską w Krośniewicach uchwały Nr X/55/2024 Rady Miejskiej w Krośniewicach z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia „Planu ogólnego miasta i gminy Krośniewice” oraz o rozpoczęciu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko skutków realizacji ww. dokumentu.

 

 

 

Zainteresowani mogą składać wnioski do projektu planu ogólnego oraz prognozy oddziaływania na środowisko w terminie do dnia 15 czerwca 2025 r.

Wnioski należy składać do Burmistrza Krośniewic wyłącznie na formularzu zgodnym z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego:

Wnioski można składać na ww. formularzu w formie:

  • papierowej - w siedzibie Urzędu Miejskiego w Krośniewicach, ul. Poznańska 5, 99-340 Krośniewice lub korespondencyjnie na ww. adres Urzędu, lub

  • elektronicznej – za pomocą poczty elektronicznej (na adres e-mail: gmina@krosniewice.pl) lub na adres skrytki ePUAP: /sf3443haf2/SkrytkaESP

Składający wniosek zobowiązany jest podać swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada, a także wskazać, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem, oraz może podać dodatkowe dane do kontaktu takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu. Podając nr działki, której dotyczy wniosek, należy podać również nazwę obrębu, w którym ta działka się znajduje.

Organem właściwym do rozpatrzenia wniosków jest Burmistrz Krośniewic. Wnioski nie spełniające ww. warunków pozostawi się bez rozpatrzenia.

Istnieje możliwość zapoznania się z niezbędną dokumentacją sprawy w siedzibie Urzędu Miejskiego w Krośniewicach, ul. Poznańska 5, 99-340 Krośniewice.

Pełna treść ogłoszenia, wraz ze wzorem wniosku i informacjami dodatkowymi zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej: 



Co to jest Plan Ogólny Gminy (POG)?

  • to narzędzie planistyczne odgrywające kluczową rolę w kształtowaniu gminnej przestrzeni,

  • będzie miał decydujące znaczenie przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, określając, gdzie możliwe są inwestycje budowlane, a gdzie teren powinien pozostać niezabudowany, co zapewni harmonijny rozwój gminy, zgodny z polityką przestrzenną, uwzględniając potrzeby mieszkańców oraz ochronę środowiska,

  • nowo uchwalane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą musiały być zgodne z ustaleniami planu ogólnego, gdyż będzie stanowił akt prawa miejscowego. Nie ma jednak obowiązku dostosowywania istniejących miejscowych planów do planu ogólnego. Taki obowiązek zaistnieje tylko w przypadku chęci ich zmiany,

  • powinien zostać uchwalony do 31 grudnia 2025 r. (jeśli do końca 2025 r. nie wejdzie w życie plan ogólny gminy, od 1 stycznia 2026 r. uchwalanie nowych planów miejscowych oraz wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu będzie wstrzymane, do momentu przyjęcia planu ogólnego),

  • zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dotychczasowe ustalenia studium znajdą się po części w planie ogólnym gminy,

  • określi strefy planistyczne i gminne standardy urbanistyczne oraz może zawierać obszary uzupełnienia zabudowy (OUZ), a także regulacje dotyczące standardów dostępności infrastruktury społecznej (OSD). Fundamentem do formułowania ustaleń planu ogólnego będzie podział na strefy planistyczne, które wyznaczają przeznaczenie i charakter poszczególnych obszarów gminy. W wyniku podziału, o którym mowa powyżej, dopuszcza się wyznaczenie 13 stref planistycznych:

    1. Wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną (SW);

    2. Wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną (SJ);

    3. Wielofunkcyjna z zabudową zagrodowa (SZ);

    4. Usługowa (SU);

    5. Handlu Wielkopowierzchniowego SH);

    6. Gospodarcza (SP);

    7. Produkcji rolniczej (SR);

    8. Infrastrukturalna (SI);

    9. Zieleni i rekreacji (SN);

    10. Cmentarzy (SC);

    11. Górnictwa (SG);

    12. Otwarta (SO);

    13. Komunikacyjna (SK).

Ponieważ nasza gmina dysponuje pełnym pokryciem terenu miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, ustawowe ograniczenia wydawania decyzji o warunkach zabudowy, a co za tym idzie pozwoleń na budowę, nie dotyczą właścicieli gruntów na terenie naszej gminy. Konsekwencją uchwalonych na naszym terenie miejscowych planów jest jednak wysoki odsetek niezabudowanych gruntów z prawem do zabudowy. Wprowadzona w ubiegłym roku nowelizacja przepisów z zakresu planowania przestrzennego i jej przepisy wykonawcze w postaci rozporządzeń wprowadziły szereg ograniczeń dla szeroko pojętego pojęcia rozlewania się zabudowy, co przekładać się będzie w przyszłości na ograniczenie możliwości masowego przeznaczania na cele zabudowy nowych obszarów, dotychczas wskazywanych w dokumentach planistycznych na inne cele (np. rolne i leśne).

Zbieranie wniosków do planu ogólnego
Zbieranie wniosków to pierwszy moment, w którym mieszkańcy mogą partycypować w tworzeniu planu. Jest to etap tzw. prekonsultacji, kiedy wszyscy zainteresowani mogą sygnalizować własne oczekiwania względem opracowywanego przez gminę, zarówno w stosunku do własnych nieruchomości, jak i kierunkowych postanowień całego dokumentu, wskazując jak każdy z nas widzi rozwój swojej gminy w przyszłości.

Wnioski zostaną przeanalizowane i rozpatrzone na etapie prac projektowych. Kiedy projekt planu będzie gotowy, zostanie zaprezentowany mieszkańcom i poddany konsultacjom. Przewidujemy, że prezentacja ustaleń projektu Planu Ogólnego Gminy i konsultacje społeczne nastąpią w II połowie 2025 roku, dlatego już teraz zachęcamy do śledzenia gminnych kanałów informacyjnych.Prosimy pamiętać, że w tej sprawie nie wysyłamy indywidualnych zawiadomień do właścicieli gruntów, o kolejnych krokach podejmowanych w procedurze opracowania Planu Ogólnego Gminy.

Prosimy szczególnie o składanie wniosków przez osoby, które na swoich działkach budowlanych, położonych w ciągach zabudowy mieszkaniowej, planują realizować lub już realizują działalność produkcyjną, składy lub magazyny (nie dotyczy to pozostałej działalności usługowej). Jeśli działalność ta ma być prowadzona na tej samej działce budowlanej, na której jest obecna lub planowana w przyszłości zabudowa mieszkaniowa, należy wskazać na załączniku graficznym do wniosku jaki fragment działki wnioskuje się by przeznaczyć na funkcję mieszkaniową, a jaki fragment na funkcję produkcyjną (lub składy i magazyny).

We wnioskach dot. przeznaczenia terenu pod działalność gospodarczą należy koniecznie precyzować czy zamiarem jest realizacja funkcji usługowej (z wyłączeniem składów i magazynów), składów i magazynów czy też funkcji produkcyjnej. W planie ogólnym w strefach planistycznych mieszkaniowych nie może być bowiem jednocześnie dopuszczona do realizacji produkcja, dlatego wymaga ona odrębnego wyznaczenia.

Prosimy również o składanie wniosków przez osoby, które planują na swoich działkach zrealizować lub prowadzić dalej gospodarstwo rolne i chciałyby, by ich działki zostały objęte strefą produkcji rolniczej lub strefą wielofunkcyjną z zabudową zagrodową. Uwaga – w planie ogólnym nie można łączyć w ramach tej samej strefy funkcji produkcji rolniczej (w tym również zabudowy zagrodowej) z funkcją zabudowy mieszkaniowej jedno- i wielorodzinnej! Większość ciągów istniejącej zabudowy w poszczególnych miejscowościach gminy Krośniewice (poza miastem Krośniewice) planowanych jest do objęcia strefą wielofunkcyjną z zabudową zagrodową. W strefach tych nie będzie możliwy rozwój zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej!

Więcej informacji o Planie Ogólnym Miasta i Gminy Krośniewice znajduje się na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Krośniewice w zakładce Prawo lokalne – Zagospodarowanie przestrzenne .

 

/MK